wstecz

Muzeum Zamek w Oświęcimiu

Muzeum Zamek w Oświęcimiu
ul. Zamkowa 1
32-600 Oświęcim
252 m od centrum
Tel.: 33 842 44 27
E-mail: muzeum@muzeum-zamek.pl
URL: http://muzeum-zamek.pl/
GPS: 50°02'23"N 19°13'10"E

Muzeum rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2010r. i od tej pory jest miejscem ważnych wydarzeń w historii miasta, pełni funkcje reprezentacyjne, kulturalne i edukacyjne. Misją muzeum jest popularyzowanie historii ziemi oświęcimskiej. W kolekcji znajdują się dokumenty, pieczęcie, numizmaty, mapy, książki, fotografie, przedmioty użytku codziennego, zabytki archeologiczne. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe: pierwsza z nich ukazuje wnętrza mieszkalne obraujące życie przedwojennego Oświęcimia, druga  - interaktywna - zatytułowana  "W królewskim mieście Oświęcimiu"" poświęcona jest historii miasta  od okresu autonomii galicyjskiej aż do wybuchu II wojny światowej.

Zamek oświęcimski z wieżą, murami obronnymi oraz zabudową wzgórza zamkowego stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta poświadczających jego osiemsetletnie korzenie. Wieża obronna, należy do jednych z najstarszych budowli z cegły w Małopolsce, a roztaczający się z niej widok ukazuje piękną panoramę Oświęcimia i okolic.

Wtorek

  • bezpłatny wstęp do Muzeum (ekspozycja stała i wieża zamkowa)
  • wystawy czasowe płatne 3 zł
  • istnieje możliwość wynajęcia przewodnika – usługa płatnaWejście grupy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod numerem tel. 33 842 44 27/wew. 41
-----------------
Ekspozycje muzeum oraz wieżę zamkową można zwiedzić również, korzystając z systemu audioguide.
Audioguide czyli Audio Przewodnik, to doskonały sposób, aby zanurzyć się w sercu i duszy miejsca, które zwiedzamy z wykorzystaniem nowoczesnych nośników audio o charakterze przewodnika.
Zamkowy system audioguide umożliwia komfortowe, indywidualne zwiedzanie muzeum za pomocą wgranej aplikacji, wzbogaconej o przekaz multimedialny – zdjęcia, filmy i animacje na indywidualny TABLET PC.
Audiogudie dzięki profesjonalnej narracji i wizualizacji łatwo i w bardzo ciekawy sposób dostarcza niezbędnych informacji o oglądanych obiektach, eksponatach i historii naszego miasta.
Aplikacje na tabletach przygotowane są w kilku wersjach językowych (angielski, niemiecki, włoski, francuski), co czyni ekspozycję dostępną dla turystów obcojęzycznych.

-------------------

20 lipca 2018 roku Muzeum Zamek w Oświęcimiu otworzyło nowy oddział, który mieści się w XIX – wiecznym budynku  RATUSZA. W muzeum Ratusz  można podziwiać stałą ekspozycję „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”,  która przybliża burzliwą historię miasta od czasów średniowiecza aż po współczesność.

Informacje ogólne

  • Dla studentów
  • Dla dzieci

Godziny otwarcia

Dziś: 10-16 Więcej
1 I - 30 IV
pn-pt 10-16, sb nieczynne, nd 10-15 1 V - 31 V
pn-wt 10-16, śr 10-18, cz-pt 10-16, sb nieczynne, nd 10-15 1 VI - 30 VI
pn nieczynne, wt-nd 10-18 1 VII - 31 VIII
pn nieczynne, wt-nd 10-18 1 IX - 30 IX
pn nieczynne, wt-nd 10-18 1 X - 31 XII
pn-pt 10-16, sb nieczynne, nd 10-15 Mniej

Multimedia