Interaktywna trasa historyczna w tunelach pod wzgórzem zamkowym

ul. Zamkowa 1
E-mail: email: muzeum@muzeum-zamek.pl
URL: https://www.muzeum-zamek.pl

Muzeum Zamek w Oświęcimiu od 2018 roku prowadziło prace związane z realizacją inwestycji „Przebudowa tuneli pod wzgórzem zamkowym w zakresie dostosowania do potrzeb zwiedzających wraz z zabezpieczeniem wzgórza zamkowego i muru oporowego w Oświęcimiu”.

W ramach zadania został opracowany projekt Interaktywnej Trasy Historycznej „Gra o Niepodległą”, w kwietniu 2020 roku projekt został zakończony.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

----------------

Interaktywna Trasa Historyczna “Gra o Niepodległą” w tunelach wzgórza zamkowego ma charakter fabularnej ścieżki i dotyczy wydarzeń z okresu I wojny światowej na ziemiach polskich, (1914 – 1918). Charakter zwiedzania wymaga, by każdy z uczestników “wcielił” się w postać młodego rekruta z Oświęcimia, Ignacego, który wraz z Legionami Polskimi przebywa całą ścieżkę bojową aż do odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Gra rozpoczyna się od filmu przedstawiającego rodzinę Kruczałów z Oświęcimia, których syn Ignacy, zamierza wcielić się do Legionów Polskich. Projekcja filmu odbywa się w rekonstrukcji okopu na ekspozycji w Muzeum. Następnie uczestnicy gry udają się do tuneli pod zamkiem i mają za zadanie „przejścia” 20 stanowisk, które wymagają podjęcia interakcji (rozwiązania kolejnych zadań logicznych, zręcznościowych, manualnych oraz opartych na wiedzy własnej).

Wykorzystanie tuneli pod wzgórzem zamkowym jako przestrzeni ekspozycji potęguje przekaz oraz pozwala na uzyskanie iluzji przeniesienia w czasie i miejscu. Dzięki kreatywnym zabiegom scenograficznym, dźwiękowym, oświetleniowym i projekcyjnym tunele zamieniają się we wnętrze fortyfikacji, okopu czy nawet pociągu pancernego.

Na elementy trasy składają się widowiska multimedialne, stanowiska interaktywne, quizy, zadania logiczne, które mają za zadanie edukować oraz zainspirować odbiorcę do dalszego poszukiwania „skarbów” historii. Poruszane zagadnienia odnoszą się do ogólnej historii XX wieku, ale ich eksploracja pozwala na odkrycie wydarzeń związanych z  historią ziemi oświęcimskiej.

Zwiedzanie tuneli będzie odbywało się  w dwóch wariantach:

Zwiedzanie zespołowe – w grupach nie przekraczających 10 osób lub zwiedzanie rodzinne – w zespole 2, 3, 4 lub 5-osobowym. Czas przejścia całej trasy włącznie z projekcją filmu to ok. 1.30 min.

Więcej informacji: https://www.muzeum-zamek.pl

Fot. Jarosław Fiedor