Tunele pod wzgórzem zamkowym w Oświęcimiu

ul. Zamkowa 1
E-mail: email: muzeum@muzeum-zamek.pl
URL: https://www.muzeum-zamek.pl

Obecnie tunele są zamknięte dla zwiedzających.

---------

Pod wzgórzem zamkowym  w Oświęcimiu przebiegają dwa główne tunele – starszy, usytuowany na osi zachód-wschód i nowszy – na osi północ południe.

Starszy z tuneli, pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII wieku. Jego powstanie może mieć związek z niezrealizowanymi ostatecznie austriackimi planami przebudowy wzgórza i budynku zamku w nowoczesną budowlę obronną o charakterze twierdzy. Tunel ten w całości wykonany jest z cegły, w końcowym fragmencie został otynkowany. Jego długość wynosi 50 metrów. Przez większość przebiegu tunel ma przekrój portalowy, zakończony łukiem, o ścianach wyraźnie zwężających się ku dołowi i wąskiej podstawie.

Drugi z tuneli, wykonany został w okresie okupacji hitlerowskiej w latach 1939-1945. Najprawdopodobniej jego powstanie jest związane z planami przebudowy miasta w okresie okupacji i połączenia najważniejszych budynków siecią tuneli prowadzących do schronów. Tunel w całości wybudowany został w technice prefabrykatów żelazobetonowych. Wielokrotnie zmienia swój przekrój. Na skrzyżowaniach mamy do czynienia z budowlą o przekroju prostokątnym, na dalszych odcinkach przeważa przekrój łukowy o szerokiej podstawie lub prostokątny z dodatkowymi podporami skośnymi i wąskim sufitem. Długość tunelu wynosi ok. 60 metrów.

Rezerwacja terminu i godziny wejścia do tuneli pod nr tel. 33/842 44 27.

Godziny otwarcia tuneli w okresie wrzesień - grudzień

Poniedziałek: tury w godz.:10.00, 12.00, 14.00

Wtorek – tury w godz.:       10.00, 12.00, 14.00

Czwartek – tury w godz.:   10.00, 12.00, 14.00

Sobotanieczynne

Niedziela – tury w godz.:   10.30, 12.30, 14.30

Istnieje możliwość zwiedzania tuneli bez udziału w grze:

Środa – tury w godz.:         11.00, 13.00

Cena biletu 6 zł/os.

-----------------

17 kwietnia br. zakończono realizację projektu Interaktywnej Trasy Historycznej „Gra o Niepodległą” w zamkowych tunelach.  Muzeum Zamek w Oświęcimiu od 2018 roku współpracowało przy realizacji inwestycji Urzędu Miasta w Oświęcimiu – „Przebudowa tuneli pod wzgórzem zamkowym w zakresie dostosowania do potrzeb zwiedzających wraz z zabezpieczeniem wzgórza zamkowego i muru oporowego w Oświęcimiu”.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Fot. Jarosław Fiedor

bilety