Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

URL: http://auschwitz.org/

TERMINY ZWIEDZANIA MOŻNA REZERWOWAĆ W SERWISIE REZERWACJI: VISIT.AUSCHWITZ.ORG
-----------------------
Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Holokaustu. Utworzony został przez hitlerowców na przedmieściach miasta Oświęcimia, które podobnie jak i inne tereny Polski, było okupowane przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Nazwa miasta Oświęcim została zamieniona na Auschwitz i stała się również nazwą obozu. Za początek jego funkcjonowania uważa się 14 czerwca 1940 r., dzień przywiezienia do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych.
W ciągu następnych lat obóz został rozbudowany i składał się z trzech głównych części: Auschwitz I , Auschwitz II-Birkenau, Auschwitz III-Monowitz oraz z ponad 40 podobozów. Początkowo w obozie więzieni byli i ginęli Polacy. Później osadzono w nim również radzieckich jeńców wojennych, Cyganów oraz więźniów innych narodowości.
Od 1942 roku obóz stał się miejscem największego masowego mordu w dziejach ludzkości, dokonanego na europejskich Żydach w ramach hitlerowskiego planu całkowitej zagłady tego narodu. Większość z deportowanych do Auschwitz Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci bezpośrednio po przywiezieniu kierowano na śmierć w komorach gazowych Birkenau.
Pod koniec wojny esesmani, usiłując zatrzeć ślady swych zbrodni, rozpoczęli demontaż i niszczenie komór gazowych i krematoriów oraz innych obiektów a także palenie dokumentów. Więźniów zdolnych do marszu ewakuowano w głąb Rzeszy. Tych, którzy pozostali w obozie oswobodzili żołnierze Armii Czerwonej w dniu 27 stycznia 1945 roku.
2 lipca 1947 roku ustawą polskiego Sejmu na obszarze dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau utworzono Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 1979 roku miejsca te wpisano na Listę Obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika Muzeum.
Istnieje możliwość wyboru trzech różnych rodzajów zwiedzania:
• Zwiedzanie podstawowe
• Zwiedzanie podstawowe w tzw. turach
• Zwiedzanie studyjne jednodniowe
• Zwiedzanie studyjne dwudniowe

Od:
1 stycznia do 30 marca w godzinach od 10.00 do 13.00
1 kwietnia do 31 października r. w godz. od 10:00 do 16:00
w grudniu od 10.00 - 12.00

wstęp na teren byłego obozu Auschwitz I jest możliwy wyłącznie na podstaiwe Kart Wstępu dostępnych dla tur lub Karty Wstępu dla grup zorganizowanych, zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie www.auschwitz.org.

Teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau jest dostępny dla zwiedzających bez przewodnika przez cały czas otwarcia Muzeum.

Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych.

1 I - 31 I
pn-nd 9-15 1 II - 28 II