Oświęcimskie Centrum Kultury

Śniadeckiego Jędrzeja 24
1.3 km od centrum

Oświęcimskie Centrum Kultury to jedna z większych instytucji kultury na terenie Małopolski Zachodniej prowadząca działalność o charakterze lokalnym - zaspokajającym potrzeby kulturalne mieszkańców miasta i powiatu, jak również o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Jest ośrodkiem, który przyciąga twórców, artystów a przede wszystkim odbiorców.

Oświęcimskie Centrum Kultury organizuje międzynarodowe festiwale i ogólnopolskie konkursy, koncerty, recitale, spektakle teatralne, operowe i operetkowe, projekcje filmowe w systemie cyfrowym 3D, imprezy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest miejscem rozrywki i edukacji dzieci, młodzieży i dorosłych, pracy w zespołach artystycznych i sekcjach zainteresowań

Do najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych należą: Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka", Ogólnopolskie Biennale Fotografii "Kochać człowieka", Tydzień Kultury Beskidzkiej, Ogólnopolskie Spotkania Recytatorów i Śpiewających Poezję "Amor sprawił..." , Ogólnopolski Konkurs Literacki "Pisanie dobre na chandrę", Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Darujmy światu pokój".

Budynek Oświęcimskiego Centrum Kultury, oddany do użytku w 1962 roku, do dziś wyróżnia się spośród obiektów zbudowanych w Polsce a służących celom kulturalnym. Dysponuje piękną salą widowiskową na 520 miejsc, sceną z zapleczem technicznym, garderobami i tzw. kieszenią sceny z rampą. Oprócz sali widowiskowej, w trzypoziomowym budynku o kubaturze ponad 4600 m kwadratowych, znalazły się również mniejsze pomieszczenia, służące prowadzonej działalności. Niepowtarzalne są malowidła ścienne Witolda Kaczanowskiego, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych cenionego polskiego artysty, które w części przetrwały do dzisiaj. Wśród nich sygnowana datą 1961 wielka kompozycja malarska na suficie i ścianie na balkonie sali widowiskowej.